Kino Světozor

Gisi

 
Gisi

Související odkazy

(Gisi) Režie: Natasha Dudinski, IL-CZ-SK-USA, 2014, česky, slovensky, hebrejsky / české titulky, 62 min

Osobité vyprávění příběhu Gisi Fleischmannové – výjimečné ženy, která tváří v tvář brutalitě banálního zla uvěřila, že, podaří-li se jí shromáždit dostatek finančních prostředků, dokáže zastavit holokaust. V Bratislavě, kde působila, se postavila do čela skupiny, která usilovala o zastavení transportů do Osvětimi. Zůstala by zcela zapomenuta, nebýt desítek dopisů, které rozeslala do celého světa ve snaze získat dva miliony dolarů – přesně tolik požadovali nacisté jako výkupné za slib záchrany části evropských Židů.

Celovečerní dokumentární snímek, jehož autorkou je izraelská režisérka československého původu Natasha Dudinski, těží z textů dochovaných dopisů doplněných o komentáře historiků a členů Gisiny rodiny, kteří přijíždějí do Bratislavy pátrat po jejích stopách. Filmové záběry autentických míst se prolínají s divadelní fikcí – dramatizací Gisina osudu, kterou v nedávné době uvedlo na scénu Slovenské národné divadlo. Výsledkem je mimořádně působivá výpověď, která stejně jako hlavní hrdinka příběhu balancuje mezi snem a skutečností, vírou a beznadějí a nakonec i mezi životem a smrtí, jíž Gisi neunikla přesto, že od ní dokázala uchránit tisíce ostatních.

Českou premiéru snímku uvádějí společně Židovské muzeum v Praze, Velvyslanectví Státu Israel a Židovská obec v Praze u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi.

Po projekci filmu bude následovat diskuse s režisérkou Natashou Dudinski a protagonistkami filmu, herečkou Halkou Třešňákovou a režisérkou Viktorií Čermákovou.


 

Koupíte v Terryho ponožkách

Kniha: Jiří Brdečka Kniha
1490 Kč
DVD: Filmy Jana Švankmajera (6 DVD Box) DVD
1499 Kč
Plakát: Žlutá ponorka 2 Plakát
390 Kč
Plakát: Hra o trůny Plakát
250 Kč
DVD: Film - náš pomocník: České krátké filmy 50. let (kolekce) DVD
399 Kč
DVD: Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund - kolekce filmů 1947-1964 DVD
999 Kč
DVD: Idioti DVD
200 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz