Kino Světozor

V zimě to bude rok

 
V zimě to bude rok

Související odkazy

(Im Winter ein Jahr) Režie: Caroline Link, D, 2008, německy / české a anglické titulky, 128 min

Uznávaná německá filmařka Caroline Linková prokázala už ve svém oscarovém snímku Nikde v Africe nebývalý cit pro vnitřní dramata svých hrdinů a psychologická přediva příběhů. Její aktuální opus V zimě to bude rok se sice odehrává v komornějším, ale neméně emotivním prostředí. Režisérka rozpracovala ústřední motivy románu Aftermath Scotta Campbella a rozehrála citlivé téma sebevraždy v rodině a dopadu této tragédie na osudy rodinných příslušníků.

Katarzním prvkem v příběhu středostavovské rodiny, které vládne úspěšná bytová architektka Elaine Richterová zasažená předčasnou smrtí svého syna, je malíř Max Hollander. Právě ten má za úkol zachytit a slepit rodinný ideál z doby ještě před dobrovolným odchodem syna Alexandera ze života. A to i přes odpor dcery Elaine, dvaadvacetileté studentky tance Lilli. S tím, jak se talentovaná tanečnice otevírá Maxovi, on postupně proniká pod povrch kýženého ideálního obrazu rodiny Richterových…

Film V zimě to bude rok si získal krátce po uvedení do kin široké i odborné publikum: obdržel Bavorskou filmovou cenou za nejlepší režii, představitelka hlavní role Karoline Herfurth získala cenu pro nejlepší začínající herečku a snímek dále obsadil stříbrnou příčku v soutěži o nejlepší film a nejlepší hudbu při udílení Německé filmové ceny.

Čestmír Lang o filmu říká:
Caroline Linková, autorka vynikající prvotiny Za hranicí ticha a laureátka zahraničního Oskara za film Nikde v Africe, se po několikaleté odmlce vrátila k filmové režii. Im Winter ein Jahr je obrazem situace v rozklížené rodině. Nad sebehledáním dvacetileté Lilli visí rok stará sebevražda jejího bratra. Její dominantní matka se nemůže vypořádat se ztrátou svého příliš milovaného syna a u známého malíře Maxe si objedná dvojportrét mrtvého syna a dcery. Filmu dominuje dvojice mimořádných hereckých výkonů: Karoline Herfurtová je talent, který se v Německu neobjevuje každý rok: její Lilli se nezdolnou vitalitou vrhá od jednoho emocionálního krachu do druhého, aby nakonec v Maxovi našla hlubší pozorumění. Josef Bierbichler, známý jako představitel výbušných charakterů tentokrát proti svému přirozenému temperamentu zdařile zvládá part introverta, od kterého Lilli intuitivně požaduje vše: od otcovské péče až k erotickému sebeodevzdání.


 

Koupíte v Terryho ponožkách

Plakát: Sladký život 01 Plakát
390 Kč
Plakát: Hvězdné války 004 Plakát
250 Kč
Kniha: Jiří Brdečka: Life-Animation-Magic (pouze v angličtině) Kniha
480 Kč
Kniha: Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec Kniha
229 Kč
Kniha: Venkov v českém filmu 1945 - 1969: Filmová tvář kolektivizace Kniha
375 Kč
Plakát: Žlutá ponorka 2 Plakát
390 Kč
DVD: Nymfomanka, II. část DVD
99 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz