Kino Světozor

Vernisáž plakátů Jaroslava Fišera

28. 8. 2011

Vernisáž plakátů Jaroslava Fišera

JAROSLAV FIŠER – VÝSTAVA FILMOVÝCH PLAKÁTŮ A KNIŽNÍCH OBÁLEK

Kino Světozor a Filmová galanterie Terryho ponožky pokračuje již šestým rokem v cyklu autorských výstav s názvem Zlatá éra českého filmového plakátu další, již čtrnáctou výstavou.

Tentokrát se veřejnosti svými návrhy představí Jaroslav Fišer (1919 – 2003). Tento grafik, typograf a výstavní designér samostatně vytvořil 104 filmových plakátů, například k filmům Vlčí bouda, Malý velký muž, Sedm statečných či Hra o jablko, za který dokonce získal v roce 1976 cenu Stříbrný Hugo na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu. Vytvořil také řadu dalších návrhů z oblasti užitého umění, mezi jinými i obálky knih a knižní ilustrace.

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 8. září od 18.30 ve foyer kina Světozor.
Výstava potrvá od 8. září do 31. října 2011.

Zcela poprvé bude výstava plakátů doplněna i ukázkami z dalších prací – tentokratát se divákům kromě 40 filmových plakátů představí i celkem 50 ukázek z knižní tvorby Jaroslava Fišera.

Jeho knižní obálky patřily již od konce 50. let k tomu nejlepšímu, co v této oblasti užitého umění u nás vznikalo. Stejně jako filmové plakáty patřila i knižní výtvarná kultura v Československu k nejlepším na světě a dodnes jsou knihy z tohoto období předmětem obdivu a sběratelství. Jaroslav Fišer vytvořil nezaměnitelnou podobu mnoha edicím českých vydavatelství (Mladá fronta / Smaragd, Československý spisovatel / České básně a další). Spolu se Zdeňkem Seydlem, Liborem Fárou, Jaroslavem Švábem a dalšími patřil ke špičce tvůrců výtvarné podoby československých knih.

Filmové plakáty Jaroslava Fišera i ukázky z jeho další tvorby na poli užitého umění jsou k náhledu na stránkách Terryho ponožek ZDE.

ZLATÁ ÉRA ČESKÉHO FILMOVÉHO PLAKÁTU
Československý filmový plakát je spolu s plakátem polským ve své kvalitě naprosto ojedinělým úkazem v celosvětovém kontextu vývoje moderního výtvarného umění. Autorské výtvarné plakáty v Polsku a Československu vytvářely přední výtvarní umělci obou zemí a na rozdíl od západních zemí (kde filmové plakáty již od 50. let vytvářela reklamní studia a jejichž těžiště bylo ve fotografii herce) jde mnohdy o umělecká díla vysoké kvality.

Úvodní výstava proběhla v prosinci roku 2006 a představila filmové plakáty Petra Poše. V letech 2007 a 2008 proběhly výstavy předních tvůrců československého filmového plakátu: Antonína Sládka, Karla Machálka, Olgy Poláčkové-Vyleťalové a Vratislava Hlavatého za jejich osobní účasti. V roce 2009 se uskutečnily výstavy plakátů klasiků československého plakátu Milana Grygara, Karla Vaci a Zdenka Kaplana žijícího v Itálii. V roce 2010 proběhly výstavy pana Bedřicha Dlouhého, Zdeňka Zieglera, Josefa Vyleťala a naposled měli diváci možnost vidět plakáty výtvarníka Karla Teissiga.

JAROSLAV FIŠER
Narozen 10. října 1919 v Praze, zemřel 21. června 2003. Grafik, typograf a výstavní designér. Studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze (1937–1939 a 1945–1946; Oldřich Blažíček, Cyril Bouda, Martin Salcman), na Uměleckoprůmyslové škole (1941–1943) a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1945–1946; Josef Novák). Samostatně vystavoval od roku 1946, kolektivně od čtyřicátých let 20. století. Člen skupiny Bilance (od roku 1957) a Umělecké besedy (od roku 1992). V letech 1959–1987 vytvořil sto čtyři filmových plakátů. Po studiích se chtěl věnovat monumentální malbě. Strávil rok studijního pobytu v Číně při realizaci československé putovní výstavy v Pekingu, Šanghaji a Kantonu. Inspirací pro něj byly práce Jaroslava Švába a Václava Kaplického. Působil ve výstavnictví (podílel se na přípravě expozice pro Brusel a Montreal), pro československou výstavní expozici v Bruselu vytvořil logo. Byl členem skupiny Bilance. Kombinoval různé výtvarné prostředky - grafické znaky, prvky koláže s typografickými postupy. Stejně tak tvořil i v užité grafice - grafická úprava edice Proměny, knižní obálky pro edice Smaragd, České básně, Divadlo, filmové a divadelní plakáty. Navrhoval i známky.

 
 

< Archiv událostí

 

English

Mojekino.cz