Kino Světozor

Cinema Studies učí porozumět filmu

6. 12. 2010

Cinema Studies učí porozumět filmu

Kino Světozor představuje sérii večerů Cinema Studies, v jejichž průběhu budete mít možnost nahlédnout pod pokličku filmové distribuce, provozu kin, propagace, filmových triků a dalších témat, která se točí kolem jediného, zato velkého, tématu: filmu. Cinema Studies jsou určeny všem, kteří rádi přemýšlejí o filmu v širších souvislostech. Přednášky se budou snažit přiblížit základy filmové řeči pohledem vybraných filmových profesionálů a jsou otevřené pro všechny, kteří chtějí poznat zblízka, jak film funguje a jak se mu dá porozumět. Každá přednáška umožňuje posluchačům vést diskusi s vybraným hostem a po jejím skončení následuje projekce vybraného filmu, který bude zvolen s ohledem na téma setkání.

Dívat se a chápat
„Je to jednoduché, chtěli jsme lidem představit kino jinak. Lidé sledují filmy, odcházejí v nejlepším případě plni silných dojmů, ale my jim chceme umožnit vhlédnout do toho, jak se film vymýšlí a tvoří. Název Cinema Studies vychází z anglického termínu pro filmovou vědu, projekt je ovšem inovativní v tom, že přenáší filmové přednášky přímo do kina. Nejsme univerzitou, jsme kinem umožňujícím svým divákům nový pohled na film,“ vysvětluje organizátor projektu Filip Kršiak, garant filmové výchovy na Letní filmové škole.

Distribuce a propagace
Sérii přednášek zahájí 7. prosince v kině Světozor Marta Lamperová společně s Ondřejem Kulhánkem o Distribuci a propagaci filmu. Distribuční strategie filmu zásadně ovlivňují co, jak a jestli vůbec je uváděno v kinech. Propagace filmu umožňuje prvotní setkání potencionálního diváka s filmovým dílem. Hlavní otázkou přednášky, na kterou se oba hosté pokusí odpovědět, bude především to: „Jakým způsobem ovlivňuje distribuce a propagace filmu následnou divákovu interpretaci?“
Po přednášce bude následovat projekce filmu Muži, co zírají na kozy, který ilustruje příklad nevhodně zvoleného překladu titulu snímku a traileru vzbuzujících rozdílná očekávání diváků.

Digitální filmový trik
Na prosinec je připravena ještě druhá přednáška. V úterý 14. prosince proběhne v kině Světozor druhý díl přednáškové série věnující se Digitálnímu filmovému triku. Tedy triku používanému k realizování obrazů a scén (např. mluvící hlava bez těla), které jsou běžnými způsoby nedosažitelné. Mnoho z triků a efektů divák v kině nepozná. K čemu takové triky jsou? Jak ovlivňují triky filmovou tvorbu? Na to se pokusí odpovědět filmový trikař Patrik Velek a jeho spolupracovník docent Marek Jícha, který vede katedru kamery na FAMU. Po přednášce bude následovat nový trikový snímek Hlava-ruce-srdce z dílny ACHTUNG 4K.

Žádná věda, jen chytrá zábava
„Nechceme, aby se z lidí stali vědátoři, od toho tu jsou jiní. Naším záměrem je přinést osvěžující pohled na film od lidí, kteří filmy vytvářejí. Přednášky jsou určené pro všechny, pro studenty, manažery, maminky v domácnostech i aktivní seniory, ale také pro učitele a studenty filmové výchovy, nově zavedené do školních osnov,“ dodává Filip Kršiak.


CINEMA STUDIES
Základy filmové řeči pohledem filmových profesionálů
Vstupné 100 Kč (přednáška + projekce filmu)

úterý 7. prosince Distribuce a propagace filmu
úterý 14. prosince Digitální filmový trik

 
 

< Archiv událostí

 

English

Mojekino.cz