Kino Světozor

Zlatá éra českého filmového plakátu

4. 12. 2006

Zlatá éra českého filmového plakátu

Filmová galanterie Terryho ponožky připravila společně s kinem Světozor výstavu filmových plakátů Petra Poše - Zlatá éra českého filmového plakátu I. Filmové plakáty Petra Poše zahajují cyklus výstav filmových plakátů předních českých výtvarníků, kteří filmové plakáty vytvářeli od počátku 60.let až do roku 1989. Výstava Petra Poše je součástí obecnější snahy znovu upozornit na vysoce uznávaný fenomén českého filmového plakátu 60. až 80. let. předních českých grafiků (Zdeněk Ziegler, Karel Vaca, Karel Teissig, Josef Vyleťal, Milan Grygar a dalších). Vernisáž výstavy proběhne 5. prosince od 18.30. Součástí vernisáže bude (od 17.00 v malém sále) projekce pěti loutkových filmů z dílny Petra Poše Až opada listí z dubu, Splněný sen, Lakomá Barka, Tři sestry a jeden prsten (rež. Vlasta Pospíšilová), Pád (rež. Aurel Klimt). Výstava bude k vidění od 5. prosince do 5. ledna 2007.

Součástí "projektu" navrácení autorských plakátů do kin bylo i oslovení ateliéru ilustrace a grafika na UMPRUM Praha a vytvoření kolekce cca 20 filmových výtvarných plakátů studenty této školy a jejich následná výstava v kinech Aero a Světozor. Spolupráce s tímto ateliérem vyvrcholí v lednu roku 2007, kdy právě jeden ze studentských návrhů výtvarného plakátu doprovodí do kin nový snímek distribuční společnosti Aerofilms (jedná se o nový maďarský film Taxidermia, který bude součástí Projektu 100/–2007), jehož autorkou je Mariana Dvořáková. Bude to po dlouhých letech opět jeden z pokusů, jak vrátit do českých kin a ulic český filmový výtvarný plakát.

Výstava filmových plakátů Petra Poše, jenž se i mimo plakátové tvorby věnuje animovanému filmu, bude pokračovat výstavou filmových plakátů jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarníků, kteří se filmovému plakátu v minulosti věnovali - Zdeňka Zieglera.

 
 

< Archiv událostí

 

English

Mojekino.cz