Kino Světozor

Big Time

 
Big Time

Související odkazy

(Big Time) Režie: Kaspar Astrup Schröder, DK, 2017, dánsky, anglicky / anglické titulky, 90 min

Bjarke Ingels je dánský architekt, který se snaží bojovat proti konvencím, čímž se odlišuje od řady svých vrstevníků. Je zakladatelem ateliéru BIG a během několika let se etabloval mezi nejprogresivnější architekty střední generace. Časopis Time ho v loňském roce zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí planety. Každý jeho nový projekt je ještě větší než ten předcházející. Jeho kancelář letos dokončila návrh mrakodrapu The Spiral přímo v centru Manhattanu, přes jehož skleněný plášť se táhne pásmo zelených teras. Bjarke Ingels však touží postavit něco, co bude utvářet budoucnost architektury, aby tak navždy zapsal své jméno do historie. Dokumentární snímek režiséra Kaspara Astrupa Schrödera, který měl premiéru letos na jaře na kodaňském architektonickém festivalu, nám ho ale představuje i jako obyčejného člověka, který zažívá vzestupy a pády a prožívá lásku i obavu z nemoci.

Adam Gebrian o filmu Big Time
Bjarke Ingels. Jestli něco v životě nemám rád, tak je to tvrzení, že někdo či něco vzbuzuje pouze extrémně kontroverzní reakce. Buď ho milujete, nebo nenávidíte. Nic mezi tím. Téměř vždy mě v této situaci napadne, že to tak nemám. Že se názorově nacházím mezi těmi dvěma extrémy. Ale jestli se této definici někdo mezi architekty skutečně blíží, je to Bjarke Ingels. Architekt, jehož tvorbu výrazně ovlivnila stáž v ateliéru hrdiny jiného filmu, který v rámci festivalu můžete vidět (REM). Spolu se svým belgickým kolegou Julienem de Smedt založil úspěšnou kancelář Plot, po pár letech se rozešli a na scéně se objevil BIG – Bjarke Ingels Group. Jejich snadno srozumitelné a zjednodušující prezentace a koncentrace na měřitelné věci (sluneční svit, směr větru, výhled atd.) ovlivnily uvažování tisíců jiných. Pro někoho je to ten správný přístup, pro jiné způsob práce, který stírá kulturní rozdíly v daných zemích. Jak kdysi Bjarke sebekriticky prohlásil v našem společném rozhovoru pro časopis Era21 o jejich návrhu Národní knihovny pro Prahu („vlastně mohla stát kdekoliv, snad s výjimkou místa, kam byla navržena“). Film je příležitostí dozvědět se trochu více o člověku stojícím dnes v čele firmy, která v relativně krátkém čase realizovala desítky významných staveb po celém světě a úspěšně se rozkročila z Kodaně do New Yorku.

Uvádíme s krátkým předfilmem:
Gebrian versus: Komplex 8 House v Kodani
CZ 2017, 6 min, Stream.cz, české verze
Architekt Adam Gebrian komentuje stavby v ČR i zahraničí, které stojí za to vidět. Ať už ty zdařilé, tak i ty méně povedené. Netradiční bytový komplex ve čtvrti Ørestad postavený ve tvaru osmičky je návrhem dánského architektonického studia BIG.


 

Koupíte v Terryho ponožkách

DVD: Nymfomanka, II. část DVD
99 Kč
Plakát: Hvězdné války 004 Plakát
250 Kč
Plakát: Casablanca 01 Plakát
350 Kč
DVD: Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund - kolekce filmů 1947-1964 DVD
999 Kč
Plakát: Teoréma Plakát
490 Kč
Kniha: Jiři Balcar Kniha
1290 Kč
Kniha: Jiří Brdečka: Life-Animation-Magic (pouze v angličtině) Kniha
480 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz