Kino Světozor

Nataša

 
Nataša

Související odkazy

(Natasha) Režie: Ulli Gladik, A, 2008, bulharsky / anglické titulky, 84 min

Kameramanka a režisérka Ulli Gladik potkává Natašu, která žebrá ve Štýrském Hradci, a po několika rozhovorech ji doprovází domů do Brezniku, bývalého průmyslového města poblíž Sofie. V průběhu dvou let navštěvuje Gladik tuto mladou ženu v Bulharsku i v Rakousku a dokumentuje její život – její cesty i spolucestující, její práci žebračky, domov ve Štýrském Hradci, či její rodinný život a každodenní rutinu v Bulharsku.

Klišé o žebrácích z bývalého východního bloku se rozpadají s každým dalším obrazem. Nataša se od nás nijak neliší – někdy je šťastná, někdy ne, někdy je zamilovaná, někdy v depresi. Z loučení s jejím desetiletým synem Vaskem se stala rutina, přesto, že je stále bolestivé. Natašiným rodičům, sourozencům a synovi se daří protloukat právě díky Natašině „práci“. Někteří lidé pročesávají bývalé státní továrny a kolchozy a hledají v nich kovový šrot, který by se dal za pár korun prodat. Nataša má do důchodu ještě daleko, nemá žádné vyhlídky na získání práce a prakticky žádnou naději na budoucnost. S vyžebranými penězi se pokouší vytvořit snesitelné životní podmínky v domě, který je už několik desetiletí ve výstavbě.

Nataša mluví o žebrání se svým bratrem: „Na začátku to bylo těžké. Prvních pět dní jsem jen zírala do země – pak jsem se začala dívat lidem do očí. Když se díváš do země, nikdo ti nic nedá.“

Ruční kamera vytváří pocit blízkosti, ale zároveň zachovává respekt k jednotlivým postavám. Film ukazuje Natašu jako silnou a sebevědomou ženu, která se umí smát i prát - která ví, jak slavit, ale i co je třeba obstarat. Pocit, že by měl Natašu litovat, divákovi vnucován není.

Po projekci se uskuteční debata, které se zúčastní Kumar Vishwanathan, sociální pracovník a zakladatel ostravské Vesničky soužití, Renata Gažiová, vedoucí nizkoprahového zařízení pro dětí a mládeži ze sdružení Vzájemné soužití a Arie Farnam, americká publicistka zabývající se tématem multikulturní společnosti. Partnerem večera je Rakouské kulturní fórum v Praze.


 

Koupíte v Terryho ponožkách

DVD: Idioti DVD
200 Kč
Kniha: Sníh na trávě - kniha 1+2 Kniha
1799 Kč
Kniha: Zdeněk Ziegler: For Eyes Only Kniha
1199 Kč
Plakát: Hobit: Bitva pěti armád Plakát
250 Kč
DVD: Nymfomanka, II. část DVD
99 Kč
Kniha: Jan Švankmajer - Možnosti dialogu / Mezi filmem a volnou tvorbou Kniha
1990 Kč
DVD: Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund - kolekce filmů 1947-1964 DVD
999 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz