Kino Světozor

Auto*Mat

 
Auto*Mat

Související odkazy

( Auto*Mat) Režie: Martin Mareček, CZ, 2009, česká verze, 90 min

Ovládáme město, nebo město ovládá nás? Stáváme se automaty? Je pražský primátor spíše cyklista, nebo populista? Jedeme v tom všichni? Inspirující, vtipný a emotivní dokumentární příběh režiséra Martina Marečka hledá hravým způsobem odpovědi na otázky související se životem ve městě, civilizací v pohybu a dobrodružnou cestou občanské aktivity. Osobní příběh o pokusu proměnit město kolem sebe.

Auto-Mat je stylově různorodý film, kombinující žánr dokumentu, animace, hudebního filmu a home videa. Časosběrný princip vyprávění je rozšířen provokujícími situacemi a osobním vyprávěním.

Martin Mareček: „Bydleli jsme v centru Prahy. V bytě jsme kvůli hustému provozu téměř nevětrali. Na protější křižovatce se pravidelně objevovaly barevné fleky a rozbité sklo z nabouraných vozidel. Parkující auta ukousla chodník tak, že vedle sebe neprošli dva lidé. Přemýšlel jsem, že bych o tom natočil film – stačilo by jen vystrčit kameru z okna.

Pak mi ale došlo, že natočit jen film nestačí. Vznikla by pouze další polemická esej, která by oznamovala všeobecně známé a oslovovala oslovené. Netrvalo dlouho a s přáteli jsme vymysleli projekt pro město, které máme rádi. Zrodil se Auto-Mat, provokativní nástroj i obrodná iniciativa za zdravou Prahu. Postupně jsem se proměnil z filmového režiséra v uměleckého diverzanta i magistrátního lobbyistu. Sondování možné změny. V průběhu šesti let proběhla řada akcí, vyjednávání s politiky, cyklojízd, odborných seminářů i první pražský pokus o Den bez aut. Úspěchy, srážky, vize, zklamání, utopie, střízlivění, šance… Všude byla přítomna dokumentární kamera. Auto-Mat je film v rukou i pokus o město pro život.“

Subjektivně motivovaná cyklo-úvaha kličkující mezi univerzální rozpravou o podobách lidské mobility a osobní reportáží o možnostech pohybu uvnitř neprodyšného městského organismu. Auto nebo Auto-Mat?

Film-pohled, film-gesto, film-akce. Auto-Mat, dokumentární urban story v pohybu, vypráví o ulicích plných kol, falešných slibech politiků i o smrti, především ale přijíždí s nadějí.


 

Koupíte v Terryho ponožkách

Plakát: Auto*Mat Plakát
100 Kč
DVD: Auto*mat + bonusy DVD
249 Kč
DVD: Ukradená vzducholoď DVD
129 Kč
Plakát: Hvězdné války 004 Plakát
250 Kč
Kniha: Flashback - Český a slovenský filmový plakát 1959-1989 Kniha
750 Kč
DVD: Zlatá šedesátá - sběratelský box DVD
2500 Kč
Kniha: Filmové právo - autorskoprávní perspektiva Kniha
350 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz