Kino Světozor

Cykly a festivaly / Projekt 100 2010(28. 01. 2010 – 31. 01. 2010) 

Projekt 100   2010

 

Vše o akci

Tradiční přehlídka Projekt 100, pořádaná Asociací českých filmových klubů již pošestnácté, přinese i v roce 2010 několik výjimečných titulů. 16. ročník Projektu 100 bude zahájen 14. ledna 2010 a do konce května proběhne stovkou českých kin. Na podzim se pak Projekt 100 přestěhuje na Slovensko.

Putovní přehlídka letos představí kolekci filmů věnovaných tradičnímu žánru světové kinematografie, filmu noir. Specifický žánr noirových filmů měl v dějinách filmu řadu předchůdců (německý expresionismus, špionážní thriller) i následovníků a stal se klíčovým zdrojem inspirace světoznámých tvůrců. Kolébkou filmu noir se staly Spojené státy americké po 2. světové válce, jeho obliba se poté rozšířila velkou měrou i do Francie a dalších zemí. Tento žánr budou reprezentovat filmy Hluboký spánek Howarda Hawkse, Smlouva s vrahem Aki Kaurismäkiho a Muž z Londýna Bély Tarra.

Kolekci noirových filmů doplní tři klasické filmy z přelomu 60. a 70. let - film Zahraj to znovu, Same režiséra Herberta Rosse podle scénáře Woodyho Allena, černá komedie o vztahu mladíka k osmdesátileté stařence Harold a Maude Hala Ashbyho a nekonvenční příběh tří přátel režiséra Juraje Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni.

Těšit se můžete i na novinku z Velké Británie. Fish Tank režisérky Andrey Arnoldové vyprávějící příběh problémové patnáctileté dívky boduje na mezinárodních festivalech - kromě cen z Chicaga, Edinburghu, Motovunu, Stockholmu a dalších si z Cannes odvezl Cenu poroty a nominaci na Zlatou palmu.

Třešničkou na Projektu 100 bude uvedení letošního vítěze z Cannes. Černobílá Bílá stuha Michaela Hanekeho je příběhem o podivných nehodách, ke kterým dochází na německém venkově těsně před první světovou válkou.

Výtvarníkem Projektu 100 je stejně jako loni Bohdan Kofila Heblík.

 

English

Mojekino.cz