Kino Světozor

Prodáno

 
Prodáno

(Prodáno) Režie: Lucie Králová, ČR, 2005, česky / anglické titulky, 30 min

Praha, Hradčany. Dům ze 16. století, který přímo sousedí s ministerstvem zahraničí, je jedním z mála v této lokalitě ještě obývaný původními nájemníky. Jeho majitel se jej ale rozhodl prodat a všichni obyvatelé domu, včetně režisérky filmu, budou vystěhováni – po rekonstrukci bude dům sloužit jako luxusní hotelové bydlení, případně v něm budou byty pro eurokomisaře.

Dokument Prodáno konzervuje mezičas nejistoty v období před očekávaným stěhováním, s nímž se každý z nájemníků vyrovnává jinak. Tajemný majitel domu pan Hulicius emigroval po komunistickém převratu do západního Německa, kde v sedmdesátých letech účinkoval v instruktážním filmu o vlasových implantátech.

Je to právě nadreálnost tohoto uhlazeného šotu, která nás nutí pohlížet na svět jinak. Poučení o tom, jak lze pleš proměnit v hustý vlasový porost, má svoji esenciální logiku a její prolnutí se současnou situací dovoluje režisérce tkát filmový prostor z velmi jemných vláken iracionality.

Kamera se pozdrží právě tak dlouho, abychom za fyzickou konkrétností bytů a lidí pocítili abstrakci procesů, které je stvořily. Kompaktní svět jednoho domu se tak rozpouští do neviditelných částic a přesné pozorování stále více ovíjí nejasné tušení, že staletí starý dům je sám univerzální bytostí, složenou ze vzdechů a přízraků, z neuchopitelných impulzů a skrytých poselství.

Lidé, kteří jej nyní obývají, jsou příliš těžcí a smrtelní na to, aby jej mohli organizovat po svém. Domem lze pouze procházet a se smutkem a ironií přihlížet pohybům a pocitům těch, kteří jsou jeho oběťmi, stejně jako jsou jejich životy obětovány tajemným dějinám, které si po svém pracují. (zdroj: katalog MFDF Jihlava)

Film bude promítán s filmem Jan Křížek, sochy a včely.


 

Koupíte v Terryho ponožkách

Plakát: Hvězdné války 003 Plakát
250 Kč
Kniha: Příběh festivalu: 50 ročníků Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Kniha
550 Kč
DVD: Parsifal - Kaufmann DVD
499 Kč
Kniha: Flashback - Český a slovenský filmový plakát 1959-1989 Kniha
750 Kč
Kniha: The Story of a Festival: 50 Years of the Karlovy Vary International Film Festival Kniha
550 Kč
Plakát: Chuck Berry - Ať žije rock and roll Plakát
950 Kč
DVD: Holubice + Postava k podpírání DVD
550 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz