Kino Světozor

Démanty noci

 
Démanty noci

Související odkazy

(Démanty noci) Režie: Jan Němec, ČSSR, 1964, česky / anglické titulky, 64 min

Diskuzí s režisérem Janem Němcem a projekcí z nové 35mm kopie filmu Démanty noci symbolicky vyvrcholí severoamerické turné retrospektivy Independent of Reality: The Films of Jan Němec. Ve Světozoru tak zakončí svoji pouť přehlídka, která s úspěchem představila dílo významného reprezentanta československé nové vlny v 15 významných střediscích artového filmu v USA a Kanadě. Národní filmový archiv na turné naváže na podzim vlastní retrospektivou filmů Jana Němce v kině Ponrepo.

Obraz útěku dvou českých mladíků z transportu smrti je dynamizovaný a významově prohlubovaný vkomponováním asociativních retrospektiv zážitků a představ jednoho z nich. V opakovaných projekcích jeho snů, obav a tužeb vše lidské pomalu ustupuje živočišnému, úměrně s rostoucím tlakem ohrožení. Naturalisticky živě zhmotněná situace utečenců – jejich hlad, únava, úzkost, nutkání sebezáchovného pudu – to vše naznačuje pokus o záchranu za jakoukoliv cenu. Dvojice se stává štvanou zvěří, jíž loví senilní starci sudetské vesnice zobrazující vládu bezmocných. Leitmotivem je touha po bezpečí, prezentovaná jako touha po domově. Němcův celovečerní debut na základě předlohy Arnošta Lustiga patří k absolutní špičce české kinematografie. Zároveň navazuje na jeho absolventský film Sousto (1960).

Retrospektivu Jan Němce produkovala Comeback Company ve spolupráci s Národním filmovým archivem, distribuční společností Aerofilms a produkční firmou Jan Němec – Film. Kurátorsky ji z New Yorku připravila Irena Kovářová. www.comebackcompany.com

Jan Němec (1936, Praha)
Debutoval filmem Démanty noci (1964, Velká cena na MFF v Mannheimu), jenž patří k nejzajímavějším dílům československé nové vlny. Dále natočil povídku Podvodníci z filmu Perličky na dně (1965) a snímky Mučedníci lásky (1966) a O slavnosti a hostech (1966, Gran Premio na MFF v Bergamu). Krátký film Mutter und Sohn (Velká cena v Oberhausenu) a dokument o invazi v roce 1968 Oratorium pro Prahu (Cena FIPRESCI v Mannheimu). Od roku 1970 byl Jan Němec na černé listině, bez práce. Od roku 1974 do roku 1989 byl v nuceném exilu, kde natočil např. kafkovskou adaptaci Metamorphosis (1975). V letech 1976-89 žil v Kalifornii ve Spojených státech. Po návratu do vlasti vytvořil filmy V žáru královské lásky, Jméno kódu Rubín, Noční hovory s matkou (Zlatý leopard v Locarnu), Krajina mého srdce a Toyen. Na MFF KV získal v roce 2006 Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Od roku 1999 působí jako profesor na katedře režie pražské FAMU. (zdroj: www.kviff.com)


 

Koupíte v Terryho ponožkách

Kniha: The Story of a Festival: 50 Years of the Karlovy Vary International Film Festival Kniha
550 Kč
Kniha: Ermanno Olmi: Rozhovory - mimořádná sleva Kniha
29 Kč
DVD: Zlatá šedesátá - sběratelský box DVD
2500 Kč
DVD: Tam na konečné - digipack DVD
199 Kč
Kniha: Jiří Brdečka: Life-Animation-Magic (pouze v angličtině) Kniha
480 Kč
Plakát: Tři veteráni 1 Plakát
950 Kč
DVD: Idioti DVD
200 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz