Kino Světozor

Mark

 
Mark

Související odkazy

(Mark) Režie: Mike Hoolboom, CDN, 2009, anglicky / české titulky, 70 min

Významný kanadský autor experimentálních filmů a spisovatel Mike Hoolboom bude v české premiéře promítat svůj poslední snímek Mark – elegický portrét svého přítele a spolupracovníka Marka Karbusického, který v roce 2007 spáchal sebevraždu. Film Mark neokázalým způsobem spojuje fotografické momentky z dětství, found footage a rozhovory s přáteli Marka Karbusického a jeho rodinou a jeho dlouhodobou partnerkou, transsexuální performerkou Mirha-Soleil Ross. Snímek mapuje obrysy života „v pozadí“ a objevuje stopy, které Mark zanechal v komunitě kolem sebe.

Kurátor Mark Webber uvádí, že..."jen málo filmařů používá cizí záběry takto emotivním způsobem... Hoolboomův poslední snímek hluboce sympatizuje s údělem člověka a rozechvívá naše srdce."

Mike Hoolboom natočil mezinárodně úspěšné snímky jako Imitace života (2002), Veřejné osvětlení (2004) nebo Fascinace (2007), které byly oceněny na festivalech v Torontu, Locarnu či Oberhausenu. Jeho filmy byly promítány na více než 400 festivalech a získaly na 30 ocenění. Mike Hoolboom obdržel dvě ceny za celoživotní dílo, první od jeho domovského města Toronto, druhou od festivalu Mediawave v Maďarsku.

Vedle vlastní filmové tvorby se Mike Hoolboom věnuje i institucionální podpoře experimentální kinematografie. Věnuje se publikační činnosti, vydal několik e-knih, zaměřených na experimentální film (např. o Deirdre Logueové, Dani Leventhalové nebo Miku Cartmellovi) a je autorem několika významných knižních interview. Jeho kniha rozhovorů s Jeanem Perretem byla představena na MFDF Jihlava 2009.

Od roku 2004 pracuje na webovém projektu Fringe Online, který zpřístupňuje archív více než 40 kanadských video umělců a filmařů. Projekt v současnosti obsahuje stovky stránek přepisů, recenzí, rozhovorů a dialogových listin a představuje největší publikační projekt v oblasti kanadského multimediálního undergroundu.

Večer za osobní účasti režiséra Mikea Hoolbooma! Po projekci bude následovat debata tlumočená do češtiny. Partnerem večera je Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava.


 

Koupíte v Terryho ponožkách

DVD: Strom na dřeváky - pouze objednávky pro osobní odběr DVD
650 Kč
DVD: Film - náš pomocník: České krátké filmy 50. let (kolekce) DVD
399 Kč
DVD: Tam na konečné - digipack DVD
199 Kč
Tričko: The Plastic People of the Universe - pánské Tričko
250 Kč
Kniha: Zapečetěný čas Kniha
219 Kč
Kniha: Venkov v českém filmu 1945 - 1969: Filmová tvář kolektivizace Kniha
375 Kč
Časopis: Revolver Revue 78/2010 Časopis
178 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz