Kino Světozor

7915 KM

 
7915 KM

Související odkazy

(7915 KM) Režie: Nikolaus Geyrhalter, A , 2008, arabsky, francouzsky / anglické titulky, 102 min

Cenami ověnčený filmař Nikolaus Geyrhalter se vydává s natáčením vynikajícího dokumentu 7915 KM na vzrušující cestu z Evropy do Afriky po stopách věhlasné dakarské rallye, každoroční terénního závodu pro amatéry i profesionály. Tento nekonvenční film se zabývá morálkou a etikou, každodenními starostmi a obavami, ale i sny o blízké budoucnosti. Rovněž se zajímá o evropské názory a předsudky vůči Afričanům a naopak.

Stejně jako režisérova předchozí díla, i 7915 KM upírá neobytně zkoumavý pohled na vše, co se v něm objeví. V roce 2007 strávil Geyrhalter se svým štábem šestnáct týdnů na trati právě proběhnuvšího závodu. Film je ale především o lidech, se kterými se filmaři na krajích cest setkali, o obyvatelích zbídačených zapomenutých vísek, živořících v této vyprahlé nehostinné zemi. Nedlouho po začátku filmu se posádka ocitá na tisícím devátém kilometru rallye. Kamera s vysokým rozlišením zasazená v poušti vystavuje na odiv ukázkové záběry úchvatné marocké krajiny. Jemně zvlněné stopy pneumatik vedou k pásmu hor a širokoúhlý pohled kamery se upíná do dáli.

Na 3478. kilometru se filmový štáb ocitá v Saharské republice, kde pár pohraničních vojáků pokuřuje v džípu nacpaném zbraněmi. Jsou pod dohledem OSN - právní postavení tohoto území se po odchodu Španělů nikdy nevyjasnilo. Pohled Geyrhalterovy kamery se přesouvá na místní na muže, ženy a děti, kteří mluví o svých dojmech z rallye, a v neposlední řadě také o svém každodenním životě, který se dostal do popředí právě díky tomuto závodu.

Ke konci filmu rallye samotné ustupuje do pozadí a slouží spíše jako kulisa zdůrazňující tísnivé skutečnosti o zemích a lidech žijících na pokrajích závodní trasy. Do kontrastu se svobodou a nonšalancí evropských závodníků jsou postaveni tito Afričané, kteří sní o útěku za lepším životem do Evropy. Mnozí obyvatelé tohoto regionu doufají, že se jim podaří obejít právní omezení a riskují životy při pokusech přeplavat moře v chatrných člunech. To se však podaří jen hrstce vyvolených.

Partnerem večera je Rakouské kulturní fórum v Praze.


 

Koupíte v Terryho ponožkách

DVD: Marketa Lazarová - speciální edice (2DVD) DVD
299 Kč
Plakát: Woody Allen Plakát
250 Kč
DVD: Oratorium pro Prahu DVD
1000 Kč
Kniha: Rozhovory s Josifem Brodským Kniha
139 Kč
Kniha: Venkov v českém filmu 1945 - 1969: Filmová tvář kolektivizace Kniha
375 Kč
DVD: Idioti DVD
200 Kč
Kniha: Filmové právo - autorskoprávní perspektiva Kniha
350 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz