Kino Světozor

Kinoautomat: Člověk a jeho dům

 

(Kinoautomat: Člověk a jeho dům) Režie: Radúz Činčera, ČSSR, 1966, česká verze / český komentář, 90 min

Kinoautomat: Člověk a jeho dům je první interaktivní film na světě, ve kterém diváci mohou zasahovat do průběhu děje. Film se vždy v určitém napínavém momentě zastaví, na jeviště před plátno vyjde moderátor a vyzve diváky, aby pomocí dvou tlačítek ve většinovém hlasování rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat. Film je pojat jako situační komedie a jeho zápletka se točí okolo obyvatel jednoho činžovního domu, přičemž hlavní hrdina pan Novák (Miroslav Horníček) je pro publikum zároveň i průvodcem příběhu.

K natočení unikátního díla přizval Radúz Činčera část tvůrčí elity šedesátých let. Námět a scénář dal společně dohromady s Pavlem Juráčkem, Jánem Roháčem a Vladimírem Svitáčkem, na příběhu se podílel i představitel hlavní role herec Miroslav Horníček. V dalších rolích v Kinoautomatu hrají Miroslav Macháček, Josef Somr, Karla Chadimová, Libuše Švormová, Jiří Schmitzer a další.

Kinoautomat byl poprvé veřejnosti představen na Světové výstavě EXPO ’67 v kanadském Montrealu a okamžitě vzbudil nadšení jak laické tak odborné veřejnosti. Pražská premiéra Kinoautomatu se konala o čtyři roky později v kině Světozor a slavila velký úspěch. V roce 1972 byl Kinoautomat jako „ideologicky nepřípustný“ rozhodnutím shora zakázán a zařadil se tak na několik desítek let do pomyslného trezoru mezi řadu jiných vynikajících filmů takzvané nové vlny.


 

Koupíte v Terryho ponožkách

Plakát: Kinoautomat 8 Plakát
300 Kč
DVD: Zlatá šedesátá - sběratelský box DVD
2500 Kč
DVD: Romeo a Julie - Rojo DVD
499 Kč
Plakát: Pulp fiction 05 Plakát
250 Kč
Plakát: Teoréma Plakát
490 Kč
DVD: Walkabout - pouze objednávky pro osobní odběr DVD
650 Kč
: Cesta do pravěku + Vynález zkázy + Baron Prášil - Blu-ray
599 Kč

Promítáme:
Středa 1. června 16
190 Kč moderuje Tomáš MatonohaAUT
Úterý 14. června 16
190 Kč moderuje Josef PolášekAUT
Středa 15. června 16
190 Kč moderuje Josef PolášekAUT

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz