Kino Světozor

Nepříjemná pravda

 
Nepříjemná pravda

Související odkazy

(An Inconvenient Truth) Režie: Davis Guggenheim, USA, 2006, anglicky / české titulky, 100 min

Pro studenty vstup zdarma: je nutná ale registrace na www.tydenvedy.cz.

O klimatických změnách a jejich důsledcích hovoří politik Al Gore v dokumentu, který vznikl na základě jeho multimediální přednášky s ekologickou tematikou. Naléhavé vystoupení přerušují scény, v nichž vzpomíná na kariéru v Demokratické straně, osvětluje svůj celoživotní zájem o ekologii a připomíná osobní krize, které formovaly jeho přístup ke světu.
Gore vysvětluje vědecké závěry a důkazy o oteplování atmosféry jako výsledek lidské činnosti. Upozorňuje na ekonomické, politické a morální důsledky, které trvalá změna klimatu přinese. Diskuse, říká Gore, skončila.
Výřečný aktivista stojí před velkou obrazovkou. Promítá na ní grafy, citace, animace a fotografie, které podporují didaktičnost jeho přednášky. K působivým záběrům patří mapy s vyznačenými oblastmi, které zaplaví stoupající hladina oceánů.
Jmenuji se Al Gore a byl jsem příštím prezidentem USA, představuje se muž, který absolvoval Harvard prací Vliv televize na prezidentství v letech 1947-69 a dvě volební období působil v Bílém domě jako Clintonův viceprezident. Po těsné prohře ve volbách, kdy jeho souboj s George Busem rozhodl až soud, se odmlčel.
Americká média oslovila odborníky, aby se vyjádřili k vědecké stránce filmu. Většina z nich Gorův přístup odsouhlasila. Většina ve vědě ale ještě neznamená důkaz nebo pravdu.
(zdroj: Petr Kubica - MFDF Jihlava)

Záznam diskuse, která se konala po projekci filmu v kině Světozor 22.1.07 v rámci Dokumentárního pondělí - k poslechu a stažení ZDE / záznam Rádio Česko (www.radio-cesko.cz)

Besedy moderované publicistou Václavem Vašků se zúčastnil: ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), koordinátorka klimatického programu Centra pro dopravu a energetiku Klára Sutlovičová, klimatolog Petr Pišoft, vedoucí oddělení environmentální agendy ČEZ a.s. Martin Cmíral, programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký a senátor Miroslav Škaloud (ODS).


 

Koupíte v Terryho ponožkách

Plakát: Nepříjemná pravda Plakát
100 Kč
Plakát: Tři veteráni 1 Plakát
2500 Kč
Plakát: Chuck Berry - Ať žije rock and roll Plakát
950 Kč
Kniha: Jan Švankmajer - Možnosti dialogu / Mezi filmem a volnou tvorbou Kniha
1990 Kč
Plakát: Hvězdné války 004 Plakát
250 Kč
DVD: Evžen Oněgin - Netrebko DVD
499 Kč
Kniha: Ej, bogatýre Makoviči obrazotvorče aneb z korespondence Martina Friče a Jaroslava Žáka Kniha
249 Kč

Seznam filmů

 

English

Mojekino.cz